نظرسنجی: نظرتون دربارۀ این سریال چیه؟
این نظرسنجی بسته شده است.
خوبه
100.00%
6 100.00%
برای یه بار دیدن بد نیست
0%
0 0%
خوشم نیومد
0%
0 0%
ندیدم
0%
0 0%
در کل 6 رأی 100%
*شما به این گزینه رأی داده‌اید. [نمایش نتایج]

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
1
« نقد و بررسی آیریس 1 | IRIS 1 » (قسمت آخر )
[تصویر:  b67c0ab651163bbd750555c38d68e888.jpg]

نام : IRIS
به کره ای : 아이리스 / Airiseu
ژانر : سیاسی. اکشن . درام
کارگردان : کیم کیو ته (زندگی - عاشقان ماه - چیزی نیست عشقه - عشق مخفی - آن زمستان وزش باد - عشقی برای کشتن) - یانگ یون هو
نویسنده : چوی وان کیو (گُلی در زندان - مثلث - کیمیاگر - امپراطور بادها - فروشنده پارلمان - آل این) - کانگ جه کیو - کیم جه اون (پسر بد) - جو کیو وو - کیم هیون جون
تعداد قسمت : 20
شبکه : KBS2
تاریخ پخش : 22 مهر 88
روزهای : چهارشنبه - پنجشنبه
جایگزین : Take Care of the Young Lady

[تصویر:  73bba9caa18fa8c6a385ae12a55a8bae.jpg]

بازیگران
Lee Byung Hun as Kim Hyun Joon
Oh Eun Chan as Hyun Joon (child)
Kim Tae Hee as Choi Seung Hee
Yoon Je Moon as Park Sang Hyun (NSS chief)
Yoon Joo Sang as Oh Hyun Kyu (NSS chief)
Kim Hye Jin as Yang Jung In (NSS staff)
Hyun Jyu Ni as Yang Mi Jung (NSS staff, best Korean hacker)
Na Yoon as Hwang Tae Sung (NSS staff)
Kim Yoon Tae as Kim Sun Hwa's interrogation agent
Sung Woong as NSS agent
Jung Joon Ho as Jin Sa Woo
Kim Young Chul as Baek San (NSS vice-director)
T.O.P as Vick
Lee Jung Gil as Jo Myung Ho (president)
Ryu Seung Ryong as Head of IRIS mercenaries
David McInnis as Ray (IRIS Operations Team Leader)
Lee Jung Yong as military training instructor / IRIS mercenery

[تصویر:  4bc73e3f69677042f741eaebd06b35d5.jpg]

خلاصه داستان
"کیم هیون جون" و "جین سان وو" دو تا دوست صمیمی هستن که مثل برادر همدیگه ان.
اینا از طریق یه سازمان مخفی وارد یه تشکیلاتی به اسم NSS میشن که حتی رئیس جمهور هم ازش بی خبره.
"هیون جون" و "سا وو" با دختری به اسم "سونگ هی" آشنا مین و زندگیشون به کل تغییر میکنه...

[تصویر:  49420c2e81ae36e844117199297eecea.jpg][تصویر:  71e3192603d90846c45cd89d049e901f.jpg]

540p || 200Mb
دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
| دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.
| دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

دیدن لینک ها برای شما امکان پذیر نیست. لطفا ثبت نام کنید یا وارد حساب خود شوید تا بتوانید لینک ها را ببینید.

[تصویر:  8f7d3e77c4c4cc78d0ed3aba382fd10a.jpg]
 سپاس شده توسطKingphoenix (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۰۶:۰۵ ب.ظ) ، SAHEL (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۰۶:۰۷ ب.ظ) ، Venus (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۰۶:۳۶ ب.ظ) ، Megara (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۰۷:۲۳ ب.ظ) ، Kiarash (۱۳۹۷/۰۶/۰۶، ۰۳:۱۷ ب.ظ) ، modiriat_1388 (۱۳۹۸/۰۹/۲۸، ۰۵:۰۸ ق.ظ)
2
RE: « نقد و بررسی آیریس 1 | IRIS 1 » (قسمت آخر )
جوایز:

[تصویر:  2018_08_04_16_28_12.jpg]

ریتینگ:
[تصویر:  2018_08_04_16_29_15.jpg]
 سپاس شده توسطniloofartl (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۰۴:۴۳ ب.ظ) ، Kingphoenix (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۰۶:۰۵ ب.ظ) ، SAHEL (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۰۶:۰۷ ب.ظ) ، Venus (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۰۶:۳۶ ب.ظ) ، modiriat_1388 (۱۳۹۸/۰۹/۲۸، ۰۵:۰۸ ق.ظ)
3
به به آیریس...
سپاس مژگان جون که تاپیک این درام رو قرار دادی!! S3
یکی از درام های دوست داشتنی من... Luvvyasmiley

[تصویر:  irislee.jpg]

تریلری هیجان انگیز، همراه با نیروی محرکه ای قوی در ژانرِ اکشن با آدرنالین بالا...
اکشن، تعلیق، جاسوسی، مبارزه با اسلحه، خیانت، سیاست، و رمنس...

هر بار که یه اپیزود رو تماشا میکردم، به خودم میگفتم:
" من این موسیقی رو خیلی دوست دارم! "
یکی از دلایل هم برای تماشا، همین موسیقی درامه...
موسیقی پس زمینه به خوبی انتخاب شده، احساسات شما رو دور میزنه، و گاهی اوقات کاملا خیره کننده هست!
و همچنین به تصوّرِ یه داستان محکم و پر از اکشن، کمک میکنه...

IRIS ( نامِ یک سازمان مخفی امنیت ملی )...
فیلمبرداری شده همانند یک فیلم سینمایی، نه طبقِ رسوم قراردادی درام های کره ای...

و همچنان یکی از گرانترین درامهای کره ای هست که تا به حال ساخته شده،
بالغ بر بیش از 20 میلیون دلار برای تکمیل، و درخشیدن، در هر قاب صحنه خرج شده...
آن هم در سال 2009...

همه ی بازیگران درجه یک هستن
( بماند که یکی از نامبر وان های من یعنی بیونگ هون اینجا حضور داره!! S3 )
، نویسندگی مختصر و قدرتمند و هرگز یک دقیقه ی غیر ضروری نمی بینید...

سکانس های موجود در مجارستان و ژاپن بسیار زرق و برق داره، و
تیمِ تدوین باید بهترین در صنعت درام کره ای باشن،
که ظاهرا عملکردشون برای تولیدِ کلِ کار، تضمین شده، و حرفه ای هم اجرا شده
...

به طورِ مساوی ایجادِ تعادلی بی پایان رو در سراسر درام میبینید...
پس از آنکه بیست اپیزود به پایان رسید، به سختی میتونید از این درام خداحافظی کنید و عملا غیرممکنه
که شخصیت ها رو از یاد برده و یا آنها رو فراموش کنید...

من هرگز فکر نمیکردم که شخصیتی که بیشترین ارتباط رو در IRIS داره میتونه
یک عامل کره ی شمالی باشه، اما امکانش هست...و این حیرت آوره
!!!!!

بیونگ هون عزیزم، این ستاره ی شناخته شده ی بین المللی، نقشِ غیر قابل باوری را در این درام ایفا کرده...
او در سال 2009 افتخارِ بزرگی را در کسب جایزه ی Daesang به دست آورد...
  بیونگ هون میتونه در درام، لبخندِ بزرگی رو در یک لحظه فریاد بزنه و گریه کنه...

تنها مشکل من در جمع بازیگران با کیم ته هی هست که میتونست
واقعا بهتر باشه ولی خب، بازی خوبِ باقی بازیگران، درام رو به خوبی پیش برده...

در برخی از سکانس های تکان دهنده که کمتر در درام های کره ای میبینید،
دو مردِ درام، توسط NSS ( سرویس امنیت ملی )، اسیر شده و جلسات شکنجه ی سختگیرانه ای
رو برای تستِ استقامت شخصی خودشون، به عنوان عوامل احتمالی، پشت سر میگذرونن
...

با وجود وارد شدن فشار زیاد بر آنها، هر دو مرد، آزمون های خودشون رو میگذرونن
و سپس با مدیر اجرایی آژانس مخفی دیدار میکنن، که به سادگی بعنوان بائک سان شناخته میشه،
که به اونا اطلاع میده که چرا این جلسات شکنجه برگذار شده و بهشون فرصتی برای ترکِ گروه میده...
یا اینکه به طور دائم، به عنوان یک نماینده به NSS بپیوندند...

علیرغم شکنجه، هر دو طرف موافقند که به NSS ملحق شده و در خدمتِ کشورشان باشن...

[تصویر:  ee8346524e40a3efacdfb79e7e4db5d3aec81932.jpg]

رابطه ای که میان هیون جون و سا وو برقراره، اونم به واسطه ی حسادت، منو به یاد درامِ
کلاسیکِ بن هور می اندازه...البته این حسادت بیشتر بر مبنای موفقیت عظیمی هست که
هیون جون در گروه داره و همچنین رابطه ی رمانتیکی که میان هیون جون و سونگ هی برقراره
...

این حسادت که در نتیجه، به عواقبِ حرفه ای و شخصی طولانی مدت، برای هر دو طرف منجر شده، واقعا
یادآورِ جودا بن هور و مسالاست...مسالایی که به بهترین دوستش خیانت میکنه...

سکانس ها در بوداپست، بسیار دیدنش دشواره چون تا به آن لحظه، شما علاقه ای به هر دو شخصیت پیدا کردید
و واقعا نمی خواهید این برومانس، از بین بره
....
من شخصا، شخصیت سا وو رو حس میکردم که از نوعی بیماری روانی رنج میبره، شاید پارانویا...

بازیگران نقش مهمی در این ایفای نقشِ دشوار، ایفا میکنن...
هیون جون نه تنها باید با خیانت سا وو مقابله کنه،
بلکه رئیسِ آژانس، بائک سان، او هم بهش خیانت میکنه و او را در موقعیتی قرار میده تا وزیر خارجه ی کره ی شمالی
در بوداپست رو ترور کنه، که همه باعث میشه هیون جون بخواد از این وضعیت زندگی اش فرار کنه
...
خیانت توسط بائک سان برای او بسیار تلخه، به حدی که حتی در نهایت تصمیم میگیره که به سمت کره ی شمالی بره
تا اینکه به NSS برگرده!!!

این یک تصمیم با پیامدهای طولانی مدت و غیرمنتظره برای هیون جون، سونگ هی و سا وو هست...

سکانسِ ترور بوداپست، اولین نگاه ما به شخصیتِ داستانه، که در نهایت (حداقل برای من!) با عملکردی کاملا فریبنده
و نفسانی توسطِ خودش از بین میره
...

رابطه ی میان هیون جون و سون هووا ( عاملِ کره ی شمالی )، احساس میکردم که رابطه ی آنها در IRIS ،
نمادِ رابطه ی عشق - نفرتی هست که هر دو کره ی جنوبی و شمالی، برای یکدیگر دارن
...

میتونستم بگم که آیریس به نوعی از نظرِ اخلاقی مبهمه...

در حالی که در این میان، برخی از افرادِ بسیار بد وجود دارن،
در سراسر درام مطمئن نیستم که قهرمانم یک شخص بسیار خوبه،
و خطوط میانِ کره ی شمالی و جنوبی به رنگ خاکستریه....
فکر میکنم که برداشت باید این باشه که
هیچ صحیح یا غلطی هرگز وجود نداره و همه چیز کاملا نسبیه
!

در هر صورت فکر نمیکنم درام قرار بوده در مورد فلسفه ی اخلاقی باشه...
ممکنه هدف بیشتر این باشه که بگیم، سیاست یک تجارتِ تیره اس و من باهاش موافقم
...

با این حال، در جایی در میانه های درام، یکی از شخصیت های مکمل، در حال مرگه،
و قاتلش ازش میپرسه که آیا حرفِ آخری برای گفتن داره..
نادانسته این صحنه داره توسط یک دوربین مخفی که قاتل هم ازش خبر نداره، ضبط میشه...
او به دوربین مخفی نگاه میکنه و قاطعانه میگه:
" هر که خون انسانی رو بریزه، خونش به دستِ انسانی دیگر ریخته میشه"
سفرِ پیدایش باب 9 بند 6...

این ممکنه که فقط پیش زمینه ای در ذهن من باشه، اما به نظرم، این بیشتر به عنوان یک انفجار توپ
از طریق ایجادِ ابهام اخلاقی هست...

احساس منحصر به فردی که به معنای پیش بینی، هشدار، حتی اخطار، از طرفِ مرد، برای بیننده ای که او میدانست
که در سمتِ دیگر این دوربین در حال نظاره هست!!!

[تصویر:  002g2872.jpg]

ظاهرا این درام سوالاتی رو درباره ی وفاداری به کشور مطرح میکنه، وفاداری به دوستان و وطن پرستی،
مسائل بین کره ی شمالی و جنوبی و دخالتِ اشخاص ثالث در این عرصه ی سیاسی
....

با این حال، به طور عمده، این فقط مناظر زیبا، مردم زیبا، سلاح و چیزهاییست که به مرحله ی غرش میرسه...
به عبارت دیگر، آدرنالین زیاد همراه با موسیقی متنِ زرق و برق دار و شنیدنی...

شخصیت هایی که وفادار به کشورهای خود هستن، در نهایت سؤال میکنن که آیا وفاداری آنها، ارزشش رو داره،
و برای کشورشون، وفاداری آنها واقعا دارای اهمیته
؟!

یکی از نقاطِ قوتِ درام اینه که هر دو کشور کره ی جنوبی و شمالی رو
بدونِ هیچ قید و شرطی به تصویر میکشه....
به عبارت دیگر، کره ی جنوبی ها و کره ی شمالی ها، به عنوان بچه های بد یا خوب، نمایش داده نمیشن،
آنهایی که شر هستن عضو IRIS هستن، که متعلق به هیچ یک از دولت ها و یا ملت ها نیستن،
اما در سراسرِ مرزها، عمل میکنن و اهداف خودشون رو دارن، که اساسا برای جلوگیری از توافقنامه های کلان بین کشورهاست
که میتونن به منافع مالی خودشون برسن
...

زیرمجموعه های عاشقانه هم تاکید دیگری برای ایجاد ارتباط عاطفی با مخاطب بود...
کلا تعادل بین اکشن و رمانس در این درام کارآمد نشان داده شده....

چشم انداز ذهنی، از طریق چشمانِ هیون جون، فضای رمز و راز رو در سراسر 20 اپیزود پخش میکنه،
به طوری که حقیقت، تنها، در زمانی که او ( هیون جون ) آن را مییابد، به نمایش گذاشته میشه...

[تصویر:  144cc71f1558d5a33f1f3aa1c3991657.jpg]

IRIS دارای بسیاری از خطوطِ روایی تعلیق آور و شخصیت های مکملِ جالبه، که من از صحبت کردن
در مورد اونا خودداری میکنم،
چون شما واقعا باید این درامو تماشا کرده و خودتون لذتشو ببرید...

فیلمبرداری ( به خصوص سکانسِ نفس گیر سدِ آب! )،
موسیقی، بازیگری، کارگردانی، همه خوبه...
کلِ درام واقع گرا و هیجان انگیزه...

بعد از IRIS دنباله هم براش ساخته شد اما من هنوز تماشا نکردم....
برای من در نهایت "هر دنباله ای" زیبایی ورژن اصلی و ابتدایی رو نمیتونه تکرار کنه...
( امثال پدرخوانده ها واقعا استثنایی هستن!! )
و البته نبودِ بیونگ هون در شماره ی دوی آیریس هم باعث شد
که تمایلی به دیدنش نداشته باشم...
 سپاس شده توسطMegara (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۱۰:۲۶ ب.ظ) ، Mozhgan (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۱۰:۵۵ ب.ظ) ، Kingphoenix (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۱۱:۱۱ ب.ظ) ، paradise (۱۳۹۷/۰۵/۱۳، ۱۱:۵۷ ب.ظ) ، جوینده (۱۳۹۷/۰۵/۱۴، ۱۲:۱۱ ق.ظ) ، kosar95 (۱۳۹۷/۰۵/۱۴، ۰۱:۱۰ ق.ظ) ، katimj777 (۱۳۹۷/۰۶/۰۴، ۰۲:۰۸ ب.ظ) ، Kiarash (۱۳۹۷/۰۶/۰۶، ۰۳:۱۷ ب.ظ) ، shahinpotter (۱۴۰۰/۰۷/۲۰، ۱۱:۵۴ ب.ظ)
4
واقعا سریال فوق العاده ایه
سه بار تا الان دیدمش

فصل دومش واقعا فوق العاده ست
و به نظر من نقطه قوت فصل دو نسبت به اول پایانشه که بازیگر اصلی ب انتخاب خودش و با علت و ایثار مرد
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
جستجو
جستجوی گوگل